בידוד תרמי

בידוד תרמי הוא למעשה מניעת הולכה של חום/קור דרך חומר, מניעת הסעה ומניעת קרינה.

הכלי המוכר ביותר לבידוד תרמי הוא ביגוד. הבגד מצמצם את הסעת חום הגוף באוויר ובחומרים אחרים איתם הגוף נמצא במגע, על ידי בידוד הגוף מחומרים אלה. יריעות בידוד מהוות את הבגד של הבית ומטרתן לשמר אותו בטמפרטורה נעימה ונוחה לשוהים בו. כאשר מחממים/מקררים את הדירה, נוצר זרם חום/קור העובר דרך מעטפת המבנה הכוללת את הקירות החיצוניים, הגג והרצפה (בקומה תחתונה הבנויה על הקרקע או מעל קומת עמודים). זרימת החום/קור גורמת להפסד האנרגיה המושקעת בחימום/קירור. ככל שנשקיע יותר בבידוד תרמי של מעטפת המבנה כך יקטן הפסד האנרגיה ויקטנו עלויות האנרגיה.

כמו ביגוד גם בידוד צריך להיות מותאם לטמפרטורה והאקלים בו נמצא המבנה, במקומות קרים (כמו אירופה) נכון להשתמש בבידוד צמרי, עבה ונפחי (כמו מעיל) ובאקלים חם כמו זה המוכר לנו בישראל נכון להלביש את הבית שלנו בבידוד דק, קליל ואוורירי כמו הבגדים שאנו לובשים.

יריעות הבידוד תוצרת פולינום הן המענה המושלם לבידוד תרמי במדינות חמות, הבידוד בעל נפח מינימאלי הנע בין 4 ל- 16 מ"מ ומורכב מיריעות אלומיניום רפלקטיביות ובועות של אויר כלוא, יריעות הפולינום יודעות למנוע חדירת חום מקרינת שמש בקיץ ולמנוע בריחת חום מתוך המבנה בחורף.

כשאנו באים לבחור את הבידוד התרמי שילביש את ביתנו יש להתייחס לאלמנט נוסף, חשוב לא פחות מהיכולות התרמיות והוא הבטיחות. כל חומר המשולב במבנה בישראל מחויב לעבור בדיקת סיווג חומר עפ"י ת"י 755, כשמדובר על גג שילדינו ישנים תחתיו, או קיר הצמוד למיטתם חשוב שהמוצר המותקן יהיה בטיחותי ובמקרה של שריפה יתנהג בצורה שלא תסכן את יושבי המבנה עוד יותר. כל מוצרי פולינום מכילים מעכב בעירה וקיבלו סיווג V=5 בבדיקה, לעומתם נמכרים היום בארץ מוצרי בידוד שקיבלו סיווג B2 , זהו סיווג הניתן על פי תקן גרמני DIN4102 לחומרים שלא ניתן לבדוק אותם על פי תקן 755 בשל אי עמידה בדרישות המינימום של התקן. דרישת המינימום בתקן מגדירה תוצאה של התפשטות אש מרבית תוך 1.5 דקות (מ"מ), הדוגמא של המוצרים שקיבלו סיווג זה הצטמקה וניתכה חלקית במהלך הדקה הראשונה של הבדיקה.